RPH

1.    RANCANGAN MENGAJAR (BERPUSATKAN GURU)

Sekolah : Sekolah Menengah Teknik  Tanah Merah 
Subjek   : Lukisan Kejuruteraan
Tarikh   : 30/4/2013                                              
Tingkatan   : 4 Cemerlang
Masa      :  9.00 pagi – 9.40 pagi                           
Kehadirian :   /25 Orang
Topik     : Asas Lukisan Kejuruteraan

Objektif Pembelajaran :
a)      Pelajar dapat membina garisan serenjang  dan pembahagi dua serenjang.
b)      Pelajar dapat membina bentuk geometri mudah dengan pelbagai kaedah yang sesuai.
c)      Pelajar dapat menyenaraikan dan melukis sudut 600,  300  900.

Pengetahuan Sedia Ada :
a)    Pelajar telah dapat mengenalpasti peralatan lukisan kejuruteraan dan mengetahui cara                       
     menggunakannya.
b)   Pelajar dapat membina jenis – jenis garisan dalam lukisan kejuruteraan dengan ciri – ciri yang           
      piawai.
Bahan Bantu Mengajar :                                                      Alat Bantu Mengajar :
               a)   Persembahan ‘power point’.                                           a)    Projektor.
               b)   Lembaran kerja.                                                             b)    Jangka lukis.
               c)   Buku teks.                                                                      c)   ‘Overhead’ projektor.
               d)   Kertas ujian.                                                                   d)     Kertas A3.
               e)   Soalan tugasan.                                                               e)    Kertas latih tubi.


Langkah Pembelajaran :
Langkah
Kandungan

Aktiviti Pembelajaran (Guru Dan Murid)

Bahan / Nota
Set Induksi

5 minit

(9:00 – 9:05)


 Uji minda berkaitan
 lukisan kejuruteraan

 i.     Guru bersoal jawab bersama  
      murid    
     berkenaan kegunaan dan   
     kepentingan lukisan  
     kejuruteraan.
 ii.    Pelajar memikirkan jawapan
      dan bergilir-gilir mengutarakan
      jawapan
      masing masing.
 iii.  Guru menyatakan tajuk yang  
      akan diajar pada hari
      berkenaan.
 BBM:
 Slaid Power Point.

 KBKK:
 Menjana idea

 Nilai :
 Pemerhatian
Langkah 1

15 minit

(9.05-9.20)


 Membina garisan  
 selari, tegak,  
 membahagi dua  
 garisan.
i.    Guru mengagihkan kertas soalan  
      yang berkaitan dengan topik  
      sebelumnya
 ii.    Belajar menjawab soalan 
      dengan  
     memahaman masing-masing 
     selama.
 iii.  Guru memungut kertas soalan 
      dan membahagikan kepada
      individu lain untuk disemak.
 iv.  Pelajar menyemak berdasarkan  
     jawapan di skrin dan memungut  
     kembali.
 v.    Guru menayangkan apa yang 
     akan  dipelajari pada hari
     tersebut.
 vi.  Pelajar memerhatikan langkah  
     kerja dan teknik untuk melukis.

 Kaedah/Teknik :
 Penerangan

 BBM :
 Model sebenar

 Nilai :
 Rasional,
 kontekstual
 experiencing,   
 responding
Langkah 2

15 minit

(9:10 – 9:25)
 Membahagi dua  
 sudut, membahagi
 dua sudut yang
 terbentuk, membina  
 sudut 600,  300 900.
 i.    Guru menayangkan gambar dan 
     langkah kerja berkenaan sudut
 ii.  Pelajar bersama sama melukis  
     berpandukan langkah-langkah 
     yang diajar guru.

 Kaedah/Teknik :
 Penerangan

 BBM :
 Lukisan sebenar

 Nilai :
 Bekerjasama,
 kontekstual,
 experiencing,  
 applying.

Penutup
5 minutes
(9:40 – 9:45)
 Menguji hasil   
 pembelajaran.
 i.    Guru meminta wakil pelajar  
     menerangkan tugasan mengikut 
     kumpulan dan diperhatikan oleh  
     pelajar lain
 ii.  Guru membuat kesimpulan 
     pelajar 
     telah memahami isi kndungan 
     topik  
     yang diajar.
 iii.  Guru memberikan tugasan 
     mengikut    
     tahap kecerdasan pelajar.
 Kaedah/Teknik :
 Ujian

 Nilai :
 Kerjasama
 kontekstual
 transfering dan  
 cooperating
     



Refleksi
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________


2.    RANCANGAN MENGAJAR (BERPUSATKAN MURID)

Sekolah : Sekolah Menengah Teknik  Tanah Merah 
Subjek   : Lukisan Kejuruteraan
Tarikh   : 16/4/2013                                       
Tingkatan : 4 Cemerlang
Masa      :  9.00 pagi – 10.20 pagi                  
Kehadirian :    /25 Orang
Topik     : Asas Lukisan Kejuruteraan

Objektif pembelajaran :
a)      Pelajar dapat menyatakan garisan, membina  dan membahagi sudut tertentu dengan menggunakan alat – alat lukisan kejuruteraan.
b)      Pelajar dapat membina bentuk geometri mudah dengan pelbagai kaedah yang sesuai.
c)      Pelajar dapat menyenaraikan sudut 600,  300 900.

Pengetahuan Sedia Ada :
a)      Pelajar telah dapat mengenalpasti peralatan lukisan kejuruteraan dan mengetahui cara menggunakannya.  
b)      Pelajar dapat membina jenis – jenis garisan dalam lukisan kejuruteraan dengan ciri – ciri yang piawai.

 Bahan Bantu Mengajar                                                         Alat Bantu Mengajar :
                a)   Persembahan ‘powe r point’.                                       a)   Projektor.
                b)   Lembaran kerja.                                                          b)  Jangka lukis.
                c)   Buku teks.                                                                   c)   ‘Overhead’ projektor.
                d)   Kertas ujian.                                                                d)   Kertas A3.
                e)   Soalan tugasan.                                                            e)   Kertas latih tubi.

Langkah Pembelajaran :


Langkah
Kandungan

     Aktiviti Pembelajaran (Guru Dan Murid)

Bahan / Nota
Set Induksi        

5 minit 

(9:00 – 9:05)


      Teka teki berkaitan    
      pembelajaran
      i.     Guru membuat kelas di 
          dewan  
          besar serbaguna.
      ii.   Bermain teka teki untuk 
          menarik     
          perhatian pelajar.
      iii.  Guru memgagihkan pelajar   
           kepada 4 kumpulan.
      iv.  Guru memberikan tugasan 
          berbeza mengikut sub topic 
          pembelajaran.
      v.   Guru mengarahkan murid  
          bersama kumpulan masing-
          masing untuk menyiapkan 
          tugasan 
          yang diberi.
      ABM : 
      Slaid Power Point.

      KBKK : 
      Menjana idea

      Nilai : 
      Pemerhatian
Langkah 1
  
15 minit

(9.05-9.15)


      Aktiviti 1 :         
      Membina garisan  
      selari, tegak, 
      membahagi dua 
      garisan.   
      i.      Pelajar berkumpul dalam 
           kumpulan dan     
           membahagikan 
           tugasan
      ii.    Setiap murid memainkan  
           peranan  
           masing masing
      iii.  Pelajar yang lemah akan  
           diajar  
           oleh pelajar yang lebih  
           pandai.
      iv.  Kerja disiapkan pada masa  
           yang    
           ditetapkan. 
      v.    Wakil kumpulan  
           menerangkan   
           setiap hasil lukisan yang  
           dibuat kepada rakan-rakan     
           mereka 
           guru.
      Kaedah/Teknik :
      Penerangan

      BBM :
      Model sebenar

      Nilai :
      Rasional,
      kontekstual
      experiencing,     
      responding
Langkah 2

25 minit

(9:20 – 9:35)
      Aktiviti 2 :
      Membahagi dua    
      sudut,  
      membahagi dua  
      sudut  
      yang terbentuk,  
      membina sudut 600,   
      300 900, 450 .
  
      i.      Pelajar berkumpul dalam   
           kumpulan dan  
           membahagikan  
           tugasan
      ii.    Setiap murid memainkan 
           peranan    
           masing masing
      iii.  Pelajar yang lemah akan 
           diaajar  
           oleh pelajar yang lebih
       pandai.
      iv.  Kerja disiapkan pada masa  
           yang 
          ditetapkan.
      v. Wakil kumpulan menerangkan  
          setiap hasil lukisan yang 
          dibuat kepada rakan-rakan 
          mereka dipantau guru.
      Kaedah/Teknik :
      Penerangan

      BBM :
      Lukisan sebenar

      Nilai :
      Bekerjasama,
      kontekstual,
      experiencing,    
      applying.
Langkah 3

30 minit

(9:35 – 9:50)
      Aktiviti 3 :     
      Pembinaan  
      bentuk geometri 
      dengan pelbagai     
      kaedah. 
           i.    Bulatan
           ii.   Segitiga


     i.      Guru membahagikan murid  
          kepada kumpulan baru dan  
          membahagikan tugasan
      a)    Kumpulan 1
          - Membina bulatan melalui  
            tiga titik yang diberi.
          - Membina bulatan terterap  
            dalam satu segitiga
   b)   Kumpulan 2
         - Membina bulatan terterap  
            luar satu segitiga 
         - Membina bulatan terterap lilit
     c) Kumpulan 3
         - Membina segitiga sama
            diberikan ukuran sempadan
         - Membina segitiga diberi  
           ukuran tiap –  tiap sempadan
   d) Kumpulan 4
   - Membina segitiga dua sisi sama diberi ukuran tapak dan ukuran tinggi
 - Membina segitiga diberi dua ukuran  sempadan  dan salah satu sudut tapak
 ii. Pelajar berkejasama dalam   
     kumpulan dan dipantau oleh   
     guru.
     Kaedah/Teknik :
     Tunjuk cara/Demonstrasi.

     BBM :
     Amali lukisan

     Nilai :
     Kerjasama
Penutup
5 minutes
(10:20 – 10:25)
     Menguji hasil  
     pembelajaran.
     i.   Guru meminta setiap wakil  
         pelajar menerangkan tugasan  
         mengikut kumpulan dan  
         diperhatikan oleh pelajar lain
     ii.   Guru membuat kesimpulan  
         pelajar telah memahami isi  
         kndungan topik yang diajar.
     iii. Guru memberikan tugasan   
         mengikut tahap kecerdasan  
         pelajar.  
     Kaedah/Teknik :
     Ujian

     BBM :
     Kertas Soalan

     Nilai :
     Kerjasama
     kontekstual
     transfering dan  
     cooperating
     



Refleksi :
   _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



3. RANCANGAN MENGAJAR ( BERPUSATKAN GURU -  PILIHAN )

Sekolah : Sekolah Menengah Teknik  Tanah Merah 
Subjek : Elektrik dan Elektronik
Tarikh : 30/4/2013                               
Tingkatan : 4 Cemerlang
Masa :  9.00 pagi – 9.40 pagi               
Kehadirian :  /25 Orang
Topik : Kretiviti dan Rekacipta

Objektif Pembelajaran :
a)      Menyenaraikan tiga/empat alatan tangan dan tiga/empat komponen kid model yang digunakan semasa pemasangan kit model kereta.
b)      Menyatakan tiga/empat fungsi kit model kereta secara bertulis dan lisan.
c)      Dapat menyenaraikan turutan pemasangan kit model kereta dengan cara yang betul.

Pengetahuan Sedia Ada :
a)      Murid pernah melihat kit model kereta di luar atau kaca televisyen

Bahan Bantu Mengajar :
a) Persembahan Power Point
b) Lembaran Kerja
c) Klip Video

Langkah Pembelajaran :


Langkah
Kandungan

     Aktiviti Pembelajaran (Guru dan Murid)

Bahan / Nota
Set Induksi

5 minit 

(9:00 – 9:05)



    Pengenalan kepada kit model.
     a)      Kereta
     b)      Robot
     c)      Kapal Terbang
     d)     Rumahgambar


i. Guru bersoal jawab bersama murid berkenaan pengalaman sedia ada murid mengenai kit model.
· Apa jenis kit model yang pernah dilihat ?
ii. Guru menerangkan jenis-jenis kit model yang terdapat di pasaran dan yang akan dipelajari.
    ABM: Slaid Power Point.

    KKBKK: Menjana idea

    Nilai : Pemerhatian
       Langkah 1

       (15 minit)


(9.05-9.20)    
   Jenis alatan tangan dan komponen kit model :
    Menyenaraikan jenis alatan tangan yang diperlukan.
i.      Gandin plastic
ii.    Pemutar skru Philips
iii.  Kunci allen
iv.  Sepana hujung terbuka
    Menyenaraikan komponen yang terdapat pada kit model kereta.
i.         Gear
ii.       Roda
iii.     Kerangka
iv.     Gandar
v.       Motor
vi.     Pemegang bateri
vii.   Suis
i.      Guru menyenaraikan alatan tangan yang diperlukan dan komponen kit model yang hendak digunakan.
ii.    Guru menghubungkaitkan pembelajaran dengan contoh peluang pekerjaan untuk menarik minat murid untuk menyimpan cita-cita dalam diri.
iii.  Memberi masa untuk murid membiasakan diri dengan peralatan dan komponen kit yang ada.
iv.  Guru membuat aktiviti mengisi jawapan pada ruangan kosong kepada murid tentang nama alat dan komponen yang disediakan
    Kaedah/Teknik :
    Penerangan

    BBM :
    Model sebenar

    Nilai :
    Rasional
    kontekstual
    experiencing, responding
Langkah 2

20 minit

   (9:20 – 9:40)
    Fungsi komponen kit model :
    Menyatakan fungsi komponen kit model kereta.
   i.   Gear - menukar kelajuan atau arah pergerakan.
  ii.   Kerangka - tapak   pemasangan motor, gear, pemegang bateri, dan komponen lain.
iii.   Roda - memudahkan pergerakan kit model.
iv.   Suis - menyambung atau memutuskan arus elektrik.
  v.   Pemegang bateri - tempat untuk meletakkan bateri.
vi.   Gandar - menyambung dan menggerakkan roda.
vii.   Motor - menggerakkan gear pada kit model.
  i. Guru memberi penerangan tentang fungsi setiap komponen kit model kepada murid. 
  ii. Guru memberi peluang kepada murid memegang alat dan komponen agar mudah mengingat   nama dan fungsi alat-alat tersebut.
iii.Guru membahagikan murid kepada kumpulan kecil. (2 murid dalam 1 kumpulan).
iv.Murid membuat aktiviti memadan komponen dan fungsinya secara berkumpulan.
    Kaedah/Teknik :
    Penerangan

    BBM :
    Model sebenar

    Nilai :
    Bekerjasama
    Kontekstual,
    experiencing, applying
Langkah 3

30 minit

    (9:40 – 10:10)
    Pemasangan komponen kit model :
    Menyenaraikan turutan pemasangan kit model kereta dengan betul.
 i.  Pasangkan pelekat pada badan kit.
ii. Masukkan gear pada syaf motor.
iii. Pasangkan roda pada gandar dan pasangkan pada kerangka kit model.
iv. Pasangkan motor dan plat besi pada tempat yang betul.
  v. Pasangkan bateri pada pemegang bateri.
vi. Pasangkan kerangka yang telah siap dipasang dan buat pengujian.
i.      Guru membuat   demonstrasi memasang komponen kit model kereta secara sistematik kepada murid.
ii.    Guru memberitahu langkah demi langkah berdasarkan video panduan pemasangan kit model kereta agar murid dapat membuat pemasangan dengan betul dan senang difahami.
iii.  Setelah selesai demonstrasi, guru menyuruh murid berada dalam kumpulan masing-masing untuk melakukan kerja yang akan diberikan.
iv.  Murid diberikan helaian kerja dimana murid dikehendaki menulis nombor mengikut urutan pada kotak penerangan berkenaan pemasangan kit model kereta

    Kaedah/Teknik :
    Tunjuk cara/Demonstrasi.

    Amali : pemasangan model kit kereta.

    BBM :
    Model kit kereta

    Nilai :
    Kerjasama
Penutup
5 minutes
  (10:10 – 10:20)
    Menguji hasil pembelajaran.
i.      Guru membuat soal jawab/ ujian formatif untuk mengenal pasti tahap penerimaan  murid terhadap   pembelajaran.
ii.    Murid bekerjasama dalam kumpulan untuk menyelesaikan soalan yang diberikan.
    Kaedah/Teknik :
    Ujian

    BBM :
    Kertas Soalan

    Nilai :
    Kerjasama,
    Kontekstual,
    transfering dan cooperating
     

Refleksi :
   _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

0 comments:

Post a Comment