Sunday, 26 May 2013

RANCANGAN MENGAJAR (BERPUSATKAN MURID)

RANCANGAN MENGAJAR (BERPUSATKAN MURID)

Sekolah : Sekolah Menengah Teknik Tanah Merah 
Subjek   : Lukisan Kejuruteraan
Tarikh   : 16/4/2013                        
Masa      :  9.00 pagi – 10.20 pagi 
Tingkatan4 Cemerlang       
Kehadirian :    /25 Orang
Topik     : Asas Lukisan Kejuruteraan

Objektif pembelajaran :
a) Pelajar dapat menyatakan garisan, membina  dan membahagi sudut tertentu dengan menggunakan alat –alat lukisan kejuruteraan.
b) Pelajar dapat membina bentuk geometri mudah dengan pelbagai kaedah yang sesuai.
c) Pelajar dapat menyenaraikan sudut 600,  300 900.

Pengetahuan Sedia Ada :
a) Pelajar telah dapat mengenalpasti peralatan lukisan kejuruteraan dan mengetahui cara menggunakannya.
b) Pelajar dapat membina jenis – jenis garisan dalam lukisan kejuruteraan dengan ciri – ciri yang piawai.

Bahan Bantu Mengajar :                                                        
a. Persembahanpower point’.                                      
b. Lembaran kerja.                                                          
c. Buku teks.                                                                   
d. Kertas ujian.                                                                
e. Soalan tugasan.                                                           

 Alat Bantu Mengajar :
a. Projektor.
b. Jangka lukis.
c. ‘Overhead’ projektor.
d. Kertas A3.
e. Kertas latih tubi.



Langkah Pembelajaran :

 
Langkah
Kandungan
Aktiviti Pembelajaran 
(Guru dan Murid)
Bahan / Nota
Set Induksi
5 minit

(9:00 – 9:05)


      Teka teki berkaitan  
       pembelajaran 
      i.  Guru membuat kelas di dewan besar
          serba guna.
      ii. Bermain teka teki untuk menarik
          perhatian pelajar.
     iii. Guru mengagihkan pelajar kepada 4
          kumpulan.
      iv. Guru memberikan tugasan berbeza
          mengikut sub topic pembelajaran.
     v. Guru mengarahkan murid bersama
         kumpulan masing-masing untuk
         menyiapkan tugasan yang diberi.
      ABM :
      Slaid Power Point.

      KBKK :
      Menjana idea

      Nilai :
      Pemerhatian
Langkah 1

15 minit

(9.05-9.15)


    Aktiviti 1 :
    Membina garisan selari, tegak, membahagi dua garisan.
     Pelajar berkumpul dalam kumpulan dan membahagikan tugasan
     Setiap murid memainkan peranan masing masing
     Pelajar yang lemah akan diajar oleh pelajar yang lebih pandai.
     Kerja disiapkan pada masa yang ditetapkan.
     Wakil kumpulan menerangkan setiap hasil lukisan yang dibuat kepada rakan-rakan mereka dipantau guru.
    Kaedah/Teknik :
    Penerangan

    BBM :
    Model sebenar

    Nilai :
    Rasional,
    kontekstual
    experiencing, responding
Langkah 2

25 minit

(9:20 – 9:35)
    Aktiviti 2 :
    Membahagi dua sudut, membahagi dua sudut yang terbentuk, membina sudut 600,  300 900, 450 .
     Pelajar berkumpul dalam kumpulan dan membahagikan tugasan
     Setiap murid memainkan peranan masing masing
     Pelajar yang lemah akan diaajar oleh pelajar yang lebih pandai.
     Kerja disiapkan pada masa yang ditetapkan.
     Wakil kumpulan menerangkan setiap hasil lukisan yang dibuat kepada rakan-rakan mereka dipantau guru.
    Kaedah/Teknik :
    Penerangan

    BBM :
    Lukisan sebenar

    Nilai :
    Bekerjasama,
    kontekstual,
    experiencing, applying.
Langkah 3

30 minit

(9:35 – 9:50)
    Aktiviti 3 : Pembinaan bentuk geometri dengan pelbagai kaedah.
    Bulatan
    Segitiga


    Guru membahagikan murid kepada kumpulan baru dan membahagikan tugasan
    Kumpulan 1
    - Membina bulatan melalui tiga titik yang diberi.
    - Membina bulatan terterap dalam satu segitiga
    b) Kumpulan 2
    - Membina bulatan terterap luar satu segitiga
    - Membina bulatan terterap lilit
    c) Kumpulan 3
    - Membina segitiga sama diberikan ukuran sempadan
    - Membina segitiga diberi ukuran tiap –  tiap sempadan
    d) Kumpulan 4
    - Membina segitiga dua sisi sama diberi ukuran tapak dan ukuran tinggi
    - Membina segitiga diberi dua ukuran  sempadan  dan salah satu sudut tapak
     ii. Pelajar berkejasama dalam kumpulan dan dipantau oleh guru.
    Kaedah/Teknik :
    Tunjuk cara/Demonstrasi.

    BBM :
    Amali lukisan

    Nilai :
    Kerjasama
Penutup
5 minutes
     (10:20 -10:25)
    Menguji hasil pembelajaran.
    Guru meminta setiap wakil pelajar menerangkan tugasan mengikut kumpulan dan diperhatikan oleh pelajar lain
    Guru membuat kesimpulan pelajar telah memahami isi kndungan topik yang diajar.
    Guru memberikan tugasan mengikut tahap kecerdasan pelajar.
    Kaedah/Teknik :
    Ujian

    BBM :
    Kertas Soalan

    Nilai :
    Kerjasama
    kontekstual
    transfering dan cooperating



Refleksi :
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________




0 comments:

Post a Comment