Sunday, 26 May 2013

RANCANGAN MENGAJAR (BERPUSATKAN GURU - PILIHAN)

RANCANGAN MENGAJAR (BERPUSATKAN GURU -  PILIHAN)

Sekolah : Sekolah Menengah Teknik  Tanah Merah 
Subjek : Elektrik dan Elektronik
Tarikh : 30/4/2013                               
Masa :  9.00 pagi – 10.25 pagi
Tingkatan: 2 Cemerlang
Kehadirian:  /25 Orang
Topik : Kretiviti dan Rekacipta

Objektif Pembelajaran :
a)      Menyenaraikan tiga/empat alatan tangan dan tiga/empat komponen kid model yang digunakan semasa pemasangan kit model kereta.
b)      Menyatakan tiga/empat fungsi kit model kereta secara bertulis dan lisan.
c)      Dapat menyenaraikan turutan pemasangan kit model kereta dengan cara yang betul.

Pengetahuan Sedia Ada :
a)      Murid pernah melihat kit model kereta di luar atau kaca televisyen

Bahan Bantu Mengajar :
a) Persembahan Power Point
b) Lembaran Kerja
c) Klip Video

Langkah Pembelajaran :

Langkah
Kandungan

Aktiviti Pembelajaran (Guru dan Murid)

Bahan / Nota
Set Induksi

5 minit

(9:00 – 9:05)

Pengenalan tentang alatan elektronik


Pengenalan kepada kit model.
a)      Kereta
b)      Robot
c)      Kapal Terbang
d)     Rumahgambar


i.      Guru bersoal jawab bersama murid berkenaan pengalaman sedia ada murid mengenai kit model.
·         Apa jenis kit model yang pernah dilihat ?
ii.    Guru menerangkan jenis-jenis kit model yang terdapat di pasaran dan yang akan dipelajari.
 ABM: Slaid Power Point.

KKBKK: Menjana idea

Nilai : Pemerhatian
Langkah 1

(5 minit)



Jenis alatan tangan dan komponen kit model :
Menyenaraikan jenis alatan tangan yang diperlukan.
i.      Gandin plastic
ii.    Pemutar skru Philips
iii.  Kunci allen
iv.  Sepana hujung terbuka
Menyenaraikan komponen yang terdapat pada kit model kereta.
i.         Gear
ii.       Roda
iii.     Kerangka
iv.     Gandar
v.       Motor
vi.     Pemegang bateri
vii.   Suis
i.      Guru menyenaraikan alatan tangan yang diperlukan dan komponen kit model yang hendak digunakan.
ii.    Guru menghubungkaitkan pembelajaran dengan contoh peluang pekerjaan untuk menarik minat murid untuk menyimpan cita-cita dalam diri.
iii.  Memberi masa untuk murid membiasakan diri dengan peralatan dan komponen kit yang ada.
iv.  Guru membuat aktiviti mengisi jawapan pada ruangan kosong kepada murid tentang nama alat dan komponen yang disediakan
Kaedah/Teknik :
Penerangan

BBM :
Model sebenar

Nilai :
Rasional
kontekstual
experiencing, responding
Langkah 2

15 minit

(9:20 – 9:35)
Fungsi komponen kit model :
Menyatakan fungsi komponen kit model kereta.
   i.   Gear - menukar kelajuan atau arah pergerakan.
  ii.   Kerangka - tapak   pemasangan motor, gear, pemegang bateri, dan komponen lain.
iii.   Roda - memudahkan pergerakan kit model.
iv.   Suis - menyambung atau memutuskan arus elektrik.
  v.   Pemegang bateri - tempat untuk meletakkan bateri.
vi.   Gandar - menyambung dan menggerakkan roda.
vii.   Motor - menggerakkan gear pada kit model.
  i. Guru memberi penerangan tentang fungsi setiap komponen kit model kepada murid.
  ii. Guru memberi peluang kepada murid memegang alat dan komponen agar mudah mengingat nama dan fungsi alat-alat tersebut.
iii.Guru membahagikan murid kepada kumpulan kecil. (2 murid dalam 1 kumpulan).
iv.Murid membuat aktiviti memadan komponen dan fungsinya secara berkumpulan.
Kaedah/Teknik :
Penerangan

BBM :
Model sebenar

Nilai :

Bekerjasama
Kontekstual,
experiencing, applying
Langkah 3

15 minit

(9:35 – 9:50)
Pemasangan komponen kit model :
Menyenaraikan turutan pemasangan kit model kereta dengan betul.
 iPasangkan pelekat pada badan kit.
ii. Masukkan gear pada syaf motor.
iii. Pasangkan roda pada gandar dan pasangkan pada kerangka kit model.
iv. Pasangkan motor dan plat besi pada tempat yang betul.
  v. Pasangkan bateri pada pemegang bateri.
vi. Pasangkan kerangka yang telah siap dipasang dan buat pengujian.
i.      Guru membuat demonstrasi memasang komponen kit model kereta secara sistematik kepada murid.
ii.    Guru memberitahu langkah demi langkah berdasarkan video panduan pemasangan kit model kereta agar murid dapat membuat pemasangan dengan betul dan senang difahami.
iii.  Setelah selesai demonstrasi, guru menyuruh murid berada dalam kumpulan masing-masing untuk melakukan kerja yang akan diberikan.
iv.  Murid diberikan helaian kerja dimana murid dikehendaki menulis nombor mengikut urutan pada kotak penerangan berkenaan pemasangan kit model kereta

Kaedah/Teknik :
Tunjuk cara/Demonstrasi.

Amali : pemasangan model kit kereta.

BBM :
Model kit kereta

Nilai :
Kerjasama
Penutup
5 minutes
(10:20 – 10:25)
Menguji hasil pembelajaran.
i.      Guru membuat soal jawab/ ujian formatif untuk mengenal pasti tahap penerimaan murid terhadap pembelajaran.
ii.    Murid bekerjasama dalam kumpulan untuk menyelesaikan soalan yang diberikan.
Kaedah/Teknik :
Ujian

BBM :
Kertas Soalan

Nilai :
Kerjasama,
Kontekstual,
transfering dan cooperating
     


Refleksi :

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

RANCANGAN MENGAJAR (BERPUSATKAN MURID)

RANCANGAN MENGAJAR (BERPUSATKAN MURID)

Sekolah : Sekolah Menengah Teknik Tanah Merah 
Subjek   : Lukisan Kejuruteraan
Tarikh   : 16/4/2013                        
Masa      :  9.00 pagi – 10.20 pagi 
Tingkatan4 Cemerlang       
Kehadirian :    /25 Orang
Topik     : Asas Lukisan Kejuruteraan

Objektif pembelajaran :
a) Pelajar dapat menyatakan garisan, membina  dan membahagi sudut tertentu dengan menggunakan alat –alat lukisan kejuruteraan.
b) Pelajar dapat membina bentuk geometri mudah dengan pelbagai kaedah yang sesuai.
c) Pelajar dapat menyenaraikan sudut 600,  300 900.

Pengetahuan Sedia Ada :
a) Pelajar telah dapat mengenalpasti peralatan lukisan kejuruteraan dan mengetahui cara menggunakannya.
b) Pelajar dapat membina jenis – jenis garisan dalam lukisan kejuruteraan dengan ciri – ciri yang piawai.

Bahan Bantu Mengajar :                                                        
a. Persembahanpower point’.                                      
b. Lembaran kerja.                                                          
c. Buku teks.                                                                   
d. Kertas ujian.                                                                
e. Soalan tugasan.                                                           

 Alat Bantu Mengajar :
a. Projektor.
b. Jangka lukis.
c. ‘Overhead’ projektor.
d. Kertas A3.
e. Kertas latih tubi.



Langkah Pembelajaran :

 
Langkah
Kandungan
Aktiviti Pembelajaran 
(Guru dan Murid)
Bahan / Nota
Set Induksi
5 minit

(9:00 – 9:05)


      Teka teki berkaitan  
       pembelajaran 
      i.  Guru membuat kelas di dewan besar
          serba guna.
      ii. Bermain teka teki untuk menarik
          perhatian pelajar.
     iii. Guru mengagihkan pelajar kepada 4
          kumpulan.
      iv. Guru memberikan tugasan berbeza
          mengikut sub topic pembelajaran.
     v. Guru mengarahkan murid bersama
         kumpulan masing-masing untuk
         menyiapkan tugasan yang diberi.
      ABM :
      Slaid Power Point.

      KBKK :
      Menjana idea

      Nilai :
      Pemerhatian
Langkah 1

15 minit

(9.05-9.15)


    Aktiviti 1 :
    Membina garisan selari, tegak, membahagi dua garisan.
     Pelajar berkumpul dalam kumpulan dan membahagikan tugasan
     Setiap murid memainkan peranan masing masing
     Pelajar yang lemah akan diajar oleh pelajar yang lebih pandai.
     Kerja disiapkan pada masa yang ditetapkan.
     Wakil kumpulan menerangkan setiap hasil lukisan yang dibuat kepada rakan-rakan mereka dipantau guru.
    Kaedah/Teknik :
    Penerangan

    BBM :
    Model sebenar

    Nilai :
    Rasional,
    kontekstual
    experiencing, responding
Langkah 2

25 minit

(9:20 – 9:35)
    Aktiviti 2 :
    Membahagi dua sudut, membahagi dua sudut yang terbentuk, membina sudut 600,  300 900, 450 .
     Pelajar berkumpul dalam kumpulan dan membahagikan tugasan
     Setiap murid memainkan peranan masing masing
     Pelajar yang lemah akan diaajar oleh pelajar yang lebih pandai.
     Kerja disiapkan pada masa yang ditetapkan.
     Wakil kumpulan menerangkan setiap hasil lukisan yang dibuat kepada rakan-rakan mereka dipantau guru.
    Kaedah/Teknik :
    Penerangan

    BBM :
    Lukisan sebenar

    Nilai :
    Bekerjasama,
    kontekstual,
    experiencing, applying.
Langkah 3

30 minit

(9:35 – 9:50)
    Aktiviti 3 : Pembinaan bentuk geometri dengan pelbagai kaedah.
    Bulatan
    Segitiga


    Guru membahagikan murid kepada kumpulan baru dan membahagikan tugasan
    Kumpulan 1
    - Membina bulatan melalui tiga titik yang diberi.
    - Membina bulatan terterap dalam satu segitiga
    b) Kumpulan 2
    - Membina bulatan terterap luar satu segitiga
    - Membina bulatan terterap lilit
    c) Kumpulan 3
    - Membina segitiga sama diberikan ukuran sempadan
    - Membina segitiga diberi ukuran tiap –  tiap sempadan
    d) Kumpulan 4
    - Membina segitiga dua sisi sama diberi ukuran tapak dan ukuran tinggi
    - Membina segitiga diberi dua ukuran  sempadan  dan salah satu sudut tapak
     ii. Pelajar berkejasama dalam kumpulan dan dipantau oleh guru.
    Kaedah/Teknik :
    Tunjuk cara/Demonstrasi.

    BBM :
    Amali lukisan

    Nilai :
    Kerjasama
Penutup
5 minutes
     (10:20 -10:25)
    Menguji hasil pembelajaran.
    Guru meminta setiap wakil pelajar menerangkan tugasan mengikut kumpulan dan diperhatikan oleh pelajar lain
    Guru membuat kesimpulan pelajar telah memahami isi kndungan topik yang diajar.
    Guru memberikan tugasan mengikut tahap kecerdasan pelajar.
    Kaedah/Teknik :
    Ujian

    BBM :
    Kertas Soalan

    Nilai :
    Kerjasama
    kontekstual
    transfering dan cooperating



Refleksi :
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________