RANCANGAN MENGAJAR (BERPUSATKAN GURU -
PILIHAN)
Sekolah : Sekolah Menengah
Teknik Tanah Merah
Subjek : Elektrik dan Elektronik
Tarikh : 30/4/2013
Masa : 9.00 pagi – 10.25 pagi
Tingkatan: 2 Cemerlang
Kehadirian: /25 Orang
Topik : Kretiviti dan Rekacipta
Objektif Pembelajaran :
a) Menyenaraikan
tiga/empat alatan tangan dan tiga/empat komponen kid model yang digunakan
semasa pemasangan kit model kereta.
b) Menyatakan
tiga/empat fungsi kit model kereta secara bertulis dan lisan.
c) Dapat
menyenaraikan turutan pemasangan kit model kereta dengan cara yang betul.
Pengetahuan Sedia Ada :
a) Murid
pernah melihat kit model kereta di luar atau kaca televisyen
Bahan Bantu Mengajar :
a) Persembahan Power Point
a) Persembahan Power Point
b) Lembaran Kerja
c) Klip Video
Langkah
Pembelajaran :
Langkah
|
Kandungan
|
Aktiviti Pembelajaran (Guru dan
Murid)
|
Bahan
/ Nota
|
Set Induksi
5 minit
(
Pengenalan tentang alatan
elektronik
|
Pengenalan kepada kit model.
a) Kereta
b) Robot
c) Kapal Terbang
d) Rumahgambar
|
i.
Guru
bersoal jawab bersama murid berkenaan pengalaman sedia ada murid mengenai kit
model.
·
Apa
jenis kit model yang pernah dilihat ?
ii.
Guru
menerangkan jenis-jenis kit model yang terdapat di pasaran dan yang akan
dipelajari.
|
ABM: Slaid Power Point.
KKBKK: Menjana
idea
Nilai :
Pemerhatian
|
Langkah 1
(5 minit)
|
Jenis alatan tangan dan komponen kit model :
Menyenaraikan jenis alatan tangan yang diperlukan.
i. Gandin plastic
ii. Pemutar skru Philips
iii. Kunci allen
iv. Sepana hujung terbuka
Menyenaraikan
komponen yang terdapat pada kit model kereta.
i.
Gear
ii. Roda
iii. Kerangka
iv. Gandar
v. Motor
vi. Pemegang bateri
vii. Suis
|
i. Guru menyenaraikan alatan tangan yang
diperlukan dan komponen kit model yang hendak digunakan.
ii. Guru menghubungkaitkan pembelajaran dengan
contoh peluang pekerjaan untuk menarik minat murid untuk menyimpan cita-cita
dalam diri.
iii. Memberi masa untuk murid membiasakan diri
dengan peralatan dan komponen kit yang ada.
iv. Guru membuat aktiviti mengisi jawapan pada
ruangan kosong kepada murid tentang nama alat dan komponen yang disediakan
|
Kaedah/Teknik :
Penerangan
BBM :
Model sebenar
Nilai :
Rasional
kontekstual
experiencing, responding
|
Langkah 2
15 minit
(
|
Fungsi komponen
kit model :
Menyatakan fungsi
komponen kit model kereta.
i. Gear - menukar kelajuan
atau arah pergerakan.
ii. Kerangka - tapak pemasangan motor, gear, pemegang bateri,
dan komponen lain.
iii.
Roda - memudahkan pergerakan kit model.
iv.
Suis - menyambung atau memutuskan arus elektrik.
v. Pemegang bateri - tempat
untuk meletakkan bateri.
vi.
Gandar - menyambung dan menggerakkan roda.
vii.
Motor - menggerakkan gear pada kit model.
|
i. Guru memberi penerangan tentang fungsi
setiap komponen kit model kepada murid.
ii. Guru memberi peluang kepada murid
memegang alat dan komponen agar mudah mengingat nama dan fungsi alat-alat
tersebut.
iii.Guru membahagikan murid
kepada kumpulan kecil. (2 murid dalam 1 kumpulan).
iv.Murid membuat aktiviti
memadan komponen dan fungsinya secara berkumpulan.
|
Kaedah/Teknik :
Penerangan
BBM :
Model sebenar
Nilai :
Bekerjasama
Kontekstual,
experiencing, applying
|
Langkah 3
15 minit
(
|
Pemasangan
komponen kit model :
Menyenaraikan
turutan pemasangan kit model kereta dengan betul.
i. Pasangkan
pelekat pada badan kit.
ii. Masukkan gear pada syaf motor.
iii. Pasangkan roda pada gandar dan
pasangkan pada kerangka kit model.
iv. Pasangkan motor dan plat besi pada
tempat yang betul.
v. Pasangkan
bateri pada pemegang bateri.
vi. Pasangkan kerangka yang telah siap
dipasang dan buat pengujian.
|
i. Guru membuat demonstrasi memasang komponen
kit model kereta secara sistematik kepada murid.
ii. Guru memberitahu langkah demi langkah
berdasarkan video panduan pemasangan kit model kereta agar murid dapat
membuat pemasangan dengan betul dan senang difahami.
iii. Setelah selesai demonstrasi, guru menyuruh
murid berada dalam kumpulan masing-masing untuk melakukan kerja yang akan
diberikan.
iv. Murid diberikan helaian kerja dimana murid
dikehendaki menulis nombor mengikut urutan pada kotak penerangan berkenaan
pemasangan kit model kereta
|
Kaedah/Teknik :
Tunjuk
cara/Demonstrasi.
Amali : pemasangan
model kit kereta.
BBM :
Model kit kereta
Nilai :
Kerjasama
|
Penutup
5 minutes
(10:20 – 10:25)
|
Menguji hasil
pembelajaran.
|
i. Guru membuat soal jawab/ ujian formatif
untuk mengenal pasti tahap penerimaan murid terhadap pembelajaran.
ii. Murid
bekerjasama dalam kumpulan untuk menyelesaikan soalan yang diberikan.
|
Kaedah/Teknik :
Ujian
BBM :
Kertas Soalan
Nilai :
Kerjasama,
Kontekstual,
transfering dan cooperating
|
Refleksi :
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________